Урок
№50
2.Мотивація навчальної діяльності.
2.1.Усний рахунок.
2.2.Метод «Мікрофон»
Поможіть
порахувати?
Котик з песиком дружили
Та м’ячі не поділили.
Тему цю продовжим,
діти
Чи огірки дає вам мама?
Були раді ще
одному.
Можна друзям порадіти.
Тихо сіли й працювати!
(складання і розв’язування задач за малюнками)
9+1=
Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і
віднімання числа 1. Складання і розв’язування задач на знаходження суми та
остачі. Вимірювання та порівняння довжини відрізків. Закріплення складу числа 9
і 10.
Мета: - продовжувати формувати знання учнів додавати і віднімати число 1, виконувати
вправи і задачі на засвоєння таблиці додавання і віднімання;
-
розвивати
вміння складати і розв’язувати задачі на знаходження суми і остачі, закріплювати знання і вміння
вимірювати та порівнювати довжини відрізків;
-
виховувати
партнерські відносини, вміння працювати самостійно, інтерес до казки, уважність
та уяву.
Обладнання:
підручник «Математика» 1 клас , зошит, картки з
завданням, мікрофон, олівці, таблиці «Предметні задачі», ІКТ.
Тип уроку: Урок
закріплення знань
План
уроку.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
2.Мотивація навчальної діяльності учнів.
3.Повторення вивченого матеріалу.
4.Практичні завдання.
5.Підсумок уроку.
1. Повідомлення
теми і мети уроку
Добрий
день, мої малята.
Ви
готові рахувати?
Приготуйтеся,
зберіться
І
за діло вже беріться!
На
минулому уроці
Всі
мої дівчатка й хлопці
Одиницю
додавали.
І
ще не позабували?
Для усного рахунку.
Зазирнемо до пакунку.
Хто обчислить приклад вірно.
З’їсть цукерку неодмінно.
1+1
|
5+1
|
7+1
|
3-1
|
9+1
|
10-1
|
6-1
|
Зараз будем рахувати
В мікрофон відповідати.
До маленької Катрусі
Завітав Петро й Ганнуся.
Скільки діток у кімнаті
Синій, жовтий, білий, чорний
Порахуйте, хто моторний?
Від шести відняти п’ять.
Десять зліва, дев’ять справа
3.Повторення
вивченого матеріалу.
3.1.Робота
з підручником.
Із підручником працюєм
І копієчки рахуєм.
10
|
10
|
5
|
?
|
?
|
1
|
-
= - = =
Можу вам я заплатити.
П’ять копієчок віддам
Хто напише цифри там ( показую на математичний ряд на
дошці)
3.2.Робота над задачею.
Скажіть мені відверто й прямо
Вони корисні, натуральні
І на обід бува в їдальні.
То ж уявимо, що ми
На городі всі були.
Вибирали, вибирали,
Дев’ять в кошик назбирали,
А коли прийшли додому
На тарілці він лежав
Спритний хто порахував?
3.3.В
гостях у казки.
Ось малюночок до казки,
Відгадай її будь ласка.
Лише треба рахувати
Вірно відповідь давати.
( малюнки до казки з прикладами)
1+2+3=
10-5-3= 6+3=
Казка
|
3.4.Робота з
картками.
(Інтерактивний метод «Робота в парах»)
Попрацюєм в парах, діти.
Обговорювати треба
Чи у друга так як в тебе.
2+2=
1+3=
|
5+5=
3-2=
|
1+9=
10-9=
|
6-1=
4+2=
|
3.5.Геометричні
завдання.
Для наступного завдання
Активуйте ваші знання.
Ви лінійки всі візьміть
До відрізка прикладіть
Скільки перший? Скільки інший?
Довжину скажіть скоріше.
Руки
підняли угору,
Покрутилися
навколо.
Пострибали,
пострибали,
Нерухомо
зараз стали.
Потягнулись,
нахилились,
В
м’ячик вмить перетворились.
А
тепер як мишенята
4.Практичні
завдання.
4.1.Робота
в зошитах
Сіли рівно всі гуртом
Лежить зошит під кутом.
Ручки в руки узяли
Працювати почали.
Хто не зрозумів завдання
Підійду я на прохання.
Головне, рахуйте вміло
Похвалю тоді за діло.
4.2.
Змагання команд
Склад числа згадаєм разом
І напишем все відразу.
Дві команди утворили,
Хто за ким обговорили.
Позмагаємось й побачим,
Хто спритніш і має вдачу.
Склад числа 9
і 10
1
7
|
2
5
|
4.3.
Колективна робота над задачею.
На малюнок подивіться
Що і де тут розберіться.
Разом будем працювати.
Щоб задачі поскладати.
Та цього замало буде,
Розв’язать їх не забудьте.
5.
Підсумок уроку.
Ось добіг кінця урок.
Зараз продзвенить дзвінок.
То ж усе ми підсумуєм.
Одиничку підрахуєм.
1+1=
2+1=
3+1=
4+1=
5+1=
6+1=
7+1=
8+1=
Молодці – усі вставайте
Й на перерву вибігайте!
Тема: Води суходолу Африки. Головні
річкові системи, озера.
Підземні води, їх гідрологічні особливості, та значення для природи й населення.
Мета:
Освітня:
познайомити школярів з найбільшими річковими системами Африки, їх живленням та
режимом, характером течії річок. Дати характеристику найбільшим озерам Африки.
Звернути увагу на походження їх улоговин. Повідомити про великі артезіанські
басейни материка. Розповісти про значення водойм Африки для природи та
населення.
Виховна:
Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів
природи; екологічному вихованню учнів,
на основі матеріалу про використання людиною внутрішніх водойм Африки та їх
охорону.
Розвиваюча:
Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи
цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення
учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних
знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами та мережею Інтернет),
аналізувати та зіставляти їх. Закріплювати вміння створювати презентації з
використанням ІКТ. При роботі з контурними картами розвивати швидкість,
акуратність оформлення та правильність виконання.
Обладнання:
•
фізична карта Африки;
•
атласи школярів, контурні карти;
•
авторські презентації «Внутрішні
води Африки»;
• комп'ютери та мережа Інтернет.
Тип
уроку: урок з використанням ІКТ.
Хід уроку
1.
Організаційний момент.
Класна
кімната оформлена в стилі європейського офісу великої бізнес-компанії. Директор
цієї компанії розмовляє по телефону англійською мовою:
- Hello! Yes, yes, Mr. Frensis. We are reaoly to invest
in your corpotion. Shares go up however we will risk!
Nowadaus
it is impossible without electn'city.
Your
proposition is so attractive? We will inform you abaut our decision a bit
later.
В
цей час секретарка підслуховує розмову свого шефа по телефону і перекладає з
англійської на українську своїм двом співробітнекам- подругам.
- Так,
так, місте Френсіс... Ми готові вкласти свої інвестиції в вашу корпорацію.
Акції зросли в ціні та все ж таки варто ризикнути. В наш час без електроенергії
просто неможливо (
сміється поза слухавкою) навіть у вашій Африці. Пропозиція дуже цікава.
Ми повідомим вам своє рішення трішки пізніше.
Кладе
мобільний телефон, натискає на кнопку виклику
та запрошує свою помічницю
- Насте, зайдіть до мене негайно!!!!!!!!!!!!
- Насте, зайдіть до мене негайно!!!!!!!!!!!!
-
Так, Олексію Олександровичу.
Поправляючи
зачіску, секретарка поспішає до боса в кабінет з записником.
-
( записує, що каже босс) Зберіть
мені негайно раду директорів і всіх акціонерів. У нас термінова нарада.
-
Так.
Дія
відбувається в конференцзалі. Зібралися всі директорі різних відділів.
Говорить
президент компанії.
-
Панове , нам запропонували дуже вигідну, на мою думку, пропозицію. Ми вступаємо у велику систему багатьох бізнес-фірм,
які будують різні електростанції на
контененті Африка. На перший погляд це дуже проста справа, та в дійсності це
зовсім непрості кошти. Ми хочемо з нашими партнерами вкласти свої збереження у
будівництво саме гідроелектростанцій, тобто будемо добувати електричний струм
просто з їхніх річок. Ваше завдання протягом цього робочого дня вирішити в якій
місцевості це найбільше необхідно, де реально це зробити, та яка річка нам
підходить.
Один з співробітників:
-
Але як ми це зробимо, за такий короткий час. Адже детально вивчали Африканські
річки лише в школі. Здається в класі 7 ??????????? Чи не так? А в мережі
Інтернет відомості сухі та обмежені.
-
От і за роботу, не гайте часу. Напружтесь та згадайте шкільну програму. Думками
перенесіться у цей ваш 7 клас. Вчительку пригадайте. Ну йдіть працюйте!!!!!!!!!!!
Всі
встають , обурені та знервовані розходяться.
Директор
знову у своєму кабінеті, сидячи в кріслі починає згадувати свої шкільні роки.
-
А що там у мене було в 7 класі. А , пам'ятаю, Наталочку, Тоню, а Яночка - ну-у-у-у й крихітка- красуня (
посміхається, тре затилок). А хто
там у 2012 в мене географію викладав? А-а-а, ця страшнюча і вимоглива Тетяна
Миколаївна. Ой, і настаждалися ж ми від неї. Ну що я пам'
ятаю.....
Дія
переноситься в далекий 2012 рік. Урок географії у Шатурському ЗНВК. Заходить
вчитель.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності школярів.
-
Доброго дня, сідайте. Ой і дивний же мені сьогодні сон приснився. Ніби наш
Олексійко - директор якоїсь величезної
компанії. Ть-фу ти. Сама собі думаю, ну нехай би там Настя, а то Льоша. ( сміється,
гладить учня по голові) Ні , думаю,
Льошка ж у нас з двійок не злазить. Що сьогодні - чергова буде???????
Учень
ніяковіє.
-
Ну тоді згадаємо, що ж ми вже про Африку знаємо.
Ходіть
до карти, діти, по черзі. Та нагадайте мені, відомості стосовно цього
континенту. Можливо воно вам у житті і знадобитьмся. Та тільки не Олексію.
Застосуєсо
метод Х-фактор. Біля дошки намальоване місце куди треба ставати, щоб
висловити свою думку. На дошці теми для розсуду. Вийшов , натиснув на потрібну
тему і висловлюй свою думку.
Діти дають інформацію про Африку з попередніх
вивчених тем, при цьому користуються картою на дошці.
Теми
для висловлення думок:
1.
Географічне положення Африки.
2.
Дослідження та освоєння материка.
3.
Геологічна будова.
4.
Тектонічна будова та рельєф.
5.
Корисні копалини.
6.
Кламат Африки.
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку.
Діти,
на дошці ви бачите перелік висловів про
Африку. Виберіть підходящі та прокоментуйте.
Вислови:
Дика
Африка, Жарка Африка, Суха Африка, Цікава Африка, Дивна Африка, Дощова Африка,
Безлюдна Африка, Чорна Африка, Мрійлива Африка,
Відстала Африка, Безводна Африка.
-
Серед ваших висловів є вираз про те, які водні ресурси цього континенту. Тому
сьогодні на уроці ми перевіримо, чи справді ж Африка така бідна на річки,
озера, підземні води, льодовики.
ІV.
Вивчення нового матеріалу.
- До вод суходолу належать: річки, озера, льодовики,
підземні води та болота.
- Африканське прислів’я говорить “Вода
дорожча за борошно”. Це показує ставлення місцевих жителів до води, як до
найбільшого багатства. На значних площах Африки води справді мало. Проте не
скрізь на материку її бракує. Подекуди води навіть забагато. Нерівномірність
поширення водойм в Африці пов’язана з кліматом.
-
Знаючи особливості різних типів клімату Африки поясніть, у яких кліматичних
поясах найбільш гостро відчувається нестача води, а у яких існує її надлишок.
Відповідь
дітей.
1.
Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних
географічних об’єктів Африки. (Самостійне виконання практичної роботи учнями з
використанням атласу та контурних карт.)
Гідрологічні
об’єкти Африки
Категорії
географічних об’єктів Назви
географічних об’єктів
Внутрішні
води:
Річки
Ніл (6671 км),
Конго (Заїр), Нігер, Замбезі, Оранжева
Водоспад Вікторія
(на р. Замбезі)
Озера Вікторія, Танганьїка,
Ньяса, Чад
Слово вчителя з демонструванням слайдів:
- Річки слугують людям з давніх-давен як
транспортні шляхи та джерела зрошення. Коли уважно придивитися до карти густоти
населення, то можна помітити, що по долинах річок та берегах озер густота
населення найбільша.
-
Витоки трьох з чотирьох великих річок Африки — Конго (Заїр), Замбезі та Нілу —
знаходяться порівняно на невеликій відстані одна від одної — в Східній Африці.
Конго впадає в Атлантичний океан на заході, Замбезі — в Індійський океан на
південному сході, Ніл — у Середземне море на півночі материка. Кожна з цих
трьох річок починається в нагір'ях, пов'язаних з рифтовою зоною.
-Живлення та режим річок залежить від
кліматичних умов територій, по яких вони протікають. Тому густота річкової
сітки нерівномірна.
•
Поясніть, як впливає клімат на джерела живлення та режим річок?
(Відповіді
дітей)
-
Є
території, де річок дуже багато, є — де взагалі немає постійних водотоків, лише
пересохлі річища, що наповнюються водою тільки під час рідких злив. У Північній
Африці у Сахарі їх називають “ваді”. Натоміть протягом усього року повноводі
річки екваторіального поясу (поясніть чому).
-
Ваді- річки
Річки,
які перетинають субекваторіальний пояс мають значні коливання рівня води за
сезонами (з чим це пов’язано?).
(
Відповіді дітей)
(
Учні отримали це завдання напередодні уроку. Тому вони демонструють як вміють
користуватися комп'ютером, соціальними пошуковими мережами, як створюють
презентації у відповідних програмах)
Діти
, вибірково за браком часу, демонструють свої презентації на великому екрані.
-
Та озера африки не менш цікаві.
-
Майже всі великі озера Африки мають
тектонічне походження улоговин, тобто лежать у розломах, або прогинах земної
кори.
Найбільшим
за площею озером материка є Вікторія.
Воно знаходиться на висоті 1134 м., в прогині платформи, тому порівняно
неглибоке. Вікторія – третє за площею озеро світу та друге серед прісних озер.
Його довжина 320 км, а ширина 275 км. Глибина до 80 м. Місцеві жителі називають
водойму Ньянза – “озеро”. Сучасну назву дав англійський мандрівник лейтенант
Д.Спік, який у 1858 р. вперше з європейців досяг південного берега озера,
здобувши таким чином перемогу (вікторію) у відкритті цієї грандіозної водойми.
Озеро Вікторія має багато островів. Тропічні грози часто призводять до штормів.
Береги низькі й відчувають припливи та відпливи, як узбережжя океанів. Місцеві
жителі, які не відають про вплив Місяця на гідросферу, пояснюють припливи на озері
життям на його берегах бегемотів. Коли вони заходять у воду настає приплив,
виходять з води – відплив.
- Найбільше озер зосереджено у Східній
Африці в зоні Східноафриканського розлому. Ці озера витягнуті з півночі на
південь, мають велику довжину, порівняно з шириною, та досить великі глибини.
Друге за величиною в Африці і за глибиною в світі (1470 м) озеро Танганьїка
простягається в напрямі тектонічного розлому на 650 км, а ширина його становить
від 40 до 80 км. Гірські хребти на його берегах досягають висоти 2000 м. В
озері живуть крокодили, на берегах – бегемоти. Назва у перекладі з мови
місцевих жителів означає “озеро у савані”.
- Неначе продовженням Танганьїки є озеро
Ньяса, глибиною до 706 м. Назва означає “озеро”. Розвинене судноплавство та
рибальство.
Усі
озера на сході Африки стічні й прісні.
•
Позначте літерою «Т» на контурній карті Африки озера
тектонічного походження.
-
У
пустелях озера реліктові, тобто такі, що залишені від давніх великих водойм.
Вони мають невеликі глибини. Під час дощів їх площа різко збільшується, а у
сухий сезон зменшується. Найбільшим таким озером є Чад, що перетворюється під
час посухи на велику кількість дрібних озер. Залежно від сезону його площа
сильно коливається: від 10 до 26 тис. км2. Глибина 4-11 м. На одному з
діалектів мови канурі слово “чад” означає “великий простір води”. Вода в озері
Чад слабо-солона, тому що має стік у підземні артезіанські басейни. Озеро
багате на рибу. Рослинність бідна. На воді трапляються плавучі острови з
папірусу та трав.
Озеро
Тана виникло в наслідок загати річки Голубий Ніл потоками лави. Тобто воно має
загатне походження. Озеро лежить на висоті 1830 м. Площа 3,1-3,6 тис. км2.
Глибина до 70 м. На озері Тана є численні острови. Озеро багате на рибу, яка
приваблює пеліканів.
•
Позначте літерою «Р» на контурній карті озеро Чад, яке має реліктове
походження, літерою «З» озеро Тана, яке має загатне походження улоговини.
-Болота
Африки розміщуються у найбільш зволожених районах материка. Найбільше їх
знаходиться в середній частині басейну Конго та у верхів'ях Білого Нілу.
Африка
у своїй північній (пустеля Сахара) та південній (пустелі Наміб та Калахарі)
частинах терпить від гострої нестачі водних ресурсів. Там люди користуються
переважно підземними водами. Великі запаси підземних вод зосереджені під
поверхнею Сахари. У місцях, де підземні води підходять близько до поверхні,
знаходяться оазиси — ділянки пустель з рослинністю.
ІV.
Узагальнення та корекція знань з вивченої теми
Висновки:
(Підбиття підсумків уроку вчителем.)
•
Внутрішні води Африки розміщені дуже рівномірно, що пов’язано з кліматом
материка. Найбільше водойм в Центральній Африці, найменше в пустелі Сахара — на
півночі та пустелях Наміб і Калахарі — на півдні.
•
Річки Африки належать до басейнів Атлантичного та Індійського океанів і басейну
внутрішнього стоку. Найдовшими річками є Ніл, Конго, Нігер та Замбезі.
•
Озера Африки численні і різні за походженням улоговин. Найбільші озера
тектонічного походження, тобто лежать у прогинах земної кори (Вікторія) або
розташовані в Східноафриканській зоні розломів (Танганьїка, Ньяса). Озеро Чад
має реліктове походження.
•
У пустельних район є значні запаси підземних вод.
Для
повторення витель читає власний вірш на тему "Води суходолу Африки"
( Знову дія
відбувається в офісі. Вбігіє співробітник)
Є! Є! Олексію Олександровичу в мене є ідея.
Гідроелектростанцію треба будувати поблизу озера Ганвье в Республіці Бенін – це найбільше
скупчення будинків на озері. Сьогодні
20 тисяч осіб називають Ганвье своїм домом. Однак місто в центрі озера Нокоуе
з'явився давно - йому вже більше 500 років. Іноді його називають Африканської
Венецією. Більшість жителів міста користуються човнами як головним засобом
пересування, адже до найближчого берега кілька кілометрів. Якщо навіть ви
просто вийшли до сусіда за останніми плітками, це доводиться робити на човнах,
які тут називаються пирогами.
-
Я
вважаю що цим людям треба допомогти. І якщо не гідроелектростанцію, то якусь
іншу, але їм потрібне світло.
-
А
ти знаєш, щось в цьому є. І ну їх, ці кошти – краще допоможемо африканцям.
( звучить мелодія, директор у роздумах).
Немає коментарів:
Дописати коментар